Српски  Magyar 

ВЛАДИМИР МУДРИНСКИ - в.д. директора Дома културе

Vladimir Mudrinski - direktor Doma kulture SrbobranКултурно лето у Србобрану обележили су значајни уметници и забављачи, велике и вредне манифестације. Наступи Момчила Бајагића Бајаге, Луиса, тамбурашких оркестара, плесних и фоклорних група требали су да задовоље интересовања највећег броја становника општине Србобран и њихових гостију, али и покажу у ком смеру би требао да се гради културни имиџ наше општине. Одговорност за овај посао у највећој мери припада Дому културе а о начину како побољшати културну понуду за srbobran.rs говори Владимир Мудрински, в.д.директора ове Установе.

srbobran.rs – У ком смеру ће се развијати културна понуда Србобрана ?

Мудрински: Оно што је урађено у току лета, неколико концерата и неколико великих манифестација, сигурно је модел који треба наставити подржавати, али када сам прихватао овај посао моја највећа жеља била је да се старосна структура људи који прате културне садржаје у Србобрану подмлади. Имамо карактеристику да манифестације које организује Дом културе обично прате особе средњих година, или нешто старији, а наша жеља је да њима придружимо и млађе. Желимо да, у сарадњи са локалном самоуправом, модернизујемо и за употребу оспособимо дворишни део наше зграде. Формирање летње позорнице омогућило би нам да проширимо културну понуду за младе, посебно правећи концерте мање познатих али добрих група. Било би веома добро навикнути људе да знају да једном месечно у Србобрану, на летњој позорници, могу присуствовати добром концерту. И даље ће бити изложби, и даље ће бити представа, али желимо уводити и алтернативније и авангардније културне изразе, како би се и млади у што већем броју укључили у културни живот.

srbobran.rs – На које ограничавајуће факторе наилазите при организовању културних садржаја ?

Мудрински: Свакако да од финансија највише зависи како ће изгледати културни имиџ Србобрана и општине. Али за нас већу препреку представља недостатак адекватног простора за извођење програма, посебно позоришног. Ми немамо услове за играње позоришних представа. Зато морамо да договарамо играње монодрама јер само у простору галерије Дома културе тренутно можемо примити 40, 50 или 60 људи. Хит представе прво коштају много више него монодраме, а и где да дочекамо 300 гледалаца.

srbobran.rs - Како решити овај проблем и који простор би задовољио ваше потребе?

Мудрински: Верујем да ће ускоро овај проблем трајно бити решен. Општина Србобран припрема санацију Задружног дома, чему се посебно радујемо. При крају је израда пројектне документације и сигуран сам да ћемо након реконтрукције значајно моћи да унапредимо културни живот новим садржајима. До тада ћемо бити приморани да овај простор затворимо за употребу јер не смемо дозволити да се неко повреди у њему. На једном месту пао је део плафона, даске на бини су старе и не желимо да било ко у згради доживи непријатност. Док реконструкција не буде готова у понуди ће преовлађивати садржаји које смо и до сада организовали, посебно изложбе слика. Наше изложбе биле су веома разнолике. Имали смо поставке дела израђених разним техникама, стилски веома разнолике, и тако покушали да задовољимо свачији укус и потребу за ликовном уметношћу.

srbobran.rs – На какве сугестије или критике наилазите код конзумената културе у Србобрану ?

Мудрински : Наш проблем је чињеница да многи становници Србобрана не знају где се налази Дом културе и они га мешају са Задружним домом или библиотеком. Ми слушамо сугестије оних који прате наше активности, али би најрадије желели да чујемо оне који нас још увек не прате, како би и они постали наши гости. Најсрећнији бих био да можемо сутра да доведемо неки хит комерцијалну представу, али ми за тако нешто немамо новца, или за тај новац можемо три године организовати Петровдански фестивал, што је упутније. Зато разумем критике оних који сматрају да треба да организујемо комерцијалне програме које они радо гледају на ТВ Пинк, али наш циљ је да развијамо аматеризам, рад са младима, музичке наступе разних профила.  С друге стране, програмима који су се током лета дешавали на тргу, где је Дом културе био суорганизатор а водећу улогу преузела локална самоуправа, задовољене су скоро све врсте интересовања, баш у циљу да што више Србобранаца нађе нешто за себе и своје афинитете.

srbobran.rs – Какав значај за Дом културе имају курсеви које организујете ?

Мудрински : Ми јесмо установа културе, али и овај сегмент деловања негујемо са истом пажњом. Култура не можа да зарађује и покушавамо да кроз народни универзитет обезбедимо барем део средстава за наше активности. Дневно кроз нашу зграду, кроз курс енглеског језика, кроз информатичку обуку или кроз музичку школу, прође између 100 и 150 људи. И поред гужве веома смо задовољни јер на тај начин најбоље остварујемо своју едукативну улогу. Почињемо да зарађујемо, не никако у процентима да можемо да функционишемо без локалне самоуправе и новца из буџета, али после паузе од неколико година успели смо поново да уведемо курс енглеског језика и верујемо да ће у наредном семестру број полазника бити још већи. Уз помоћ народних универзитета из Врбаса и Новог Сада организујемо и занатске курсеве и наша жеља је да они теку упоредо са оживљавањем србобранских индустријских зона и отварањем првих малих и средњих предузећа. Спремамо људе за ново време, нудимо им учење енглеског језика, информатичку обуку али и занатске курсеве, како би поседовали што више вештина у потрази за послом.    
 

srbobran.rs – Које културне садржаје Србобрнаци могу очекивати у наредном периоду ?

Мудрински: Током октобра ћемо бити окренути ликовној уметности. У петак, 10. октобра у 18.00 часова почиње зонска смотра ликовних радова на којој ће селектор смотре изабрати радове за покрајинску и републичку смотру. Посетиоци галерије имаће могућност да виде више од 100 уметничких дела, различитих техника, и поставка ће бити доступна и у недељи након отварања. За 15. октобар заказана је једна занимљива мултимедијална пројекција. Њен аутор је новинарка Политике Мирјана Мајичек Николић која кроз приказ слајдова са уметничким делима прави паралелу између сликарки Фриде Кало и Милене Павловић Барили, које су у истом периоду деловале на два краја света. Посебно важно је да ћемо крајем месеца организовати и хуманитарну изложбу дела сликара наиваца из Ковачице.